Akumulatory litowo-jonowe już dziś są często spotykane jako zamienniki do samochodów i motocykli. Ich szczególną zaletą jest fakt, że można je zamontować w dowolnej pozycji oraz że ich masa jest znacząco niższa od odpowiedników kwasowo-ołowiowych. Problem zaczyna się jednak w momencie, kiedy zachodzi konieczność naładowania takiego akumulatora.
- litowo-niklowo-kobaltowo-manganowe (NMC)
- litowo-niklowo-kobaltowo-aluminiowe (NCA)
- litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP)
- litowo-manganowe (LMO)
- litowo-tytanowe (LTO)
System zarządzania baterią
Ładowanie akumulatora litowo-jonowego
Na serię Genius od NOCO składa się szereg modeli. Już bazowy Genius1 obsługuje baterię o pojemności 30 Ah, zaś topowy Genius10 - 230 Ah. Uzupełniają je, opracowane z myślą o profesjonalistach urządzenia wielostanowiskowe Genius2x2 czy Genius2x4. NOCO wyposażyło produkty w praktyczne rozwiązania ułatwiające wykonanie poszczególnych czynności. Są zabezpieczone przed iskrzeniem i odwrotną polaryzacją, rozpoznają spadki napięcia poniżej 1V i automatycznie aktywują tryb odsiarczania. W przypadku wyższych modeli dodatkiem jest funkcja autonaprawy akumulatora. Wbudowana elektronika pozwala na automatyzację procesu ładowania i reagowanie na spadki lub zanik napięcia w sieci 230 V.
Ważna temperatura ładowania
Gdy chcesz ładować akumulator litowo-jonowy:
- Odłącz obciążenie podczas ładowania – wszelkie odbiorniki prądu pobierające energię będą myliły elektronikę sterującą prostownika.
- Ładuj w umiarkowanej temperaturze. Nie ładuj akumulatora na mrozie.
- Akumulator litowo-jonowy nie musi być w pełni naładowany. Lepsze jest ładowanie częściowe.
- Przerwij używanie ładowarki i/lub baterii, jeśli akumulator nadmiernie się nagrzeje
- Naładuj pusty akumulator przed przechowywaniem. Najlepiej, aby był naładowany w 40-50% (40-50% SoC).
- Akumulator litowo-jonowy powinien być ładowany w temperaturach z zakresu od 0˚C do +45˚C, natomiast może być używany w szerszym zakresie temperatur, od -20˚C do +65˚C.